Ultrasonik Temizleyici Nedir.

Ultrasonik temizleyici nedir i en kısa şekilde tanımlamak istersek, yoğun kirliliği sebebiyle nasıl temizleyeceğiz diye  kara kara düşündüğümüz, çok yoğun kirleri bile çok kolay, derinlemesine ve tamamen, çok hızlı bir şekilde temizleyebilen cihazlardır.

Bu işi nasıl yaptıklarını da kısaca açıklarsak.

Ultrasonik Temizleyicinin saat kordonunu temizleme anı videosu

Ultrasonik temizleyici elektrik enerjisini ses titreşimine dönüştürüp, ses titreşimi ile haznesinde bulunan nesneyi frekans hızında titreştirirken aynı zamanda tayzikli su püskürtme etkisi oluşturup temizleme fonksiyonunu yerine getirir.

Bütün ultrasonik temizleyici cihazlarda olmazsa olmaz birleşenleri, Bir elektronik kart ve bu karta bağlı bir piezo kristal veya transdüser, piezo kristal veya transdüserin bağlı olduğu bir hazne, bütün bunları bir arada toplayan bir de gövde den oluşur.

Hayatla bağlarsak, nerdeyse hepimiz çok yüksek müzik sesine maruz kaldığımızda sesin bizi nasıl titrettiğini hissetmişizdir.

Ultrasonik temizleyici cihazlar da haznesinde çok daha etkili bir titreşim oluşturur, ilaveten de kavitasyon etkisi ile tayzikli su püskürtme etkiside oluşturduğundan kirleri duman haline getirerek parçalar. Bu durum çıplak gözle de gözlemlenebilir.